פסיכומטרי ללקויי למידה

נושא לקויות הלמידה זוכה להתייחסות מצד "המרכז הארצי" לבחינות והערכה, ועל כן קיימת אפשרות  להיבחן בתנאים מיוחדים  הכוללים הקלות שונות בהתאם לאבחון. פסיכומטרי בתנאים מיוחדים דומה למבחן הרגיל, אך מאפשר לבעלי מוגבלויות פיזיות ולתלמידים בעלי לקויות למידה להיבחן בתנאים שונים מאלו של המבחן הרגיל. הדבר דומה לקבלת 'ב' בצבא, כאשר חייל מקבל הקלות מפעילויות שונות בהתאם לאיבחון מצבו הרפואי. אך למרות טוב הלב של "המרכז הארצי", אין לכם מה לבנות על 'גימלים' – כנראה שלא תקבלו פטור מוחלט מהבחינה.
מבנה הבחינה בתנאים מותאמים
1.     מספר פרקים: בשונה מהמבחן הרגיל, בו ישנם תשעה פרקים, פסיכומטרי בתנאים מיוחדים מכיל ארבעה פרקים- מטלת כתיבה, ופרק מכל תחום- חשיבה כמותית, חשיבה מילולית ואנגלית.
2.   הצגת השאלותכל שאלה במבחן מופיעה על גבי מסך המחשב. לאחר שחלף הזמן המוקצב לשאלה, תתחלף השאלה, בין אם הנבחן סימן תשובה ובין אם לא. בניגוד למבחן הרגיל, במהלך המבחן המותאם לא ניתן לחזור לשאלה קודמת באותו הפרק, אך אם הנבחן סיים את השאלה לפני שהזמן המוקצב תם, ניתן לעבור לשאלה הבאה.
3.     סדר ומספר השאלות: שלא כמו במבחן הרגיל, יכול להיות מצב בו פרק יפתח בשאלה מסוג מסוים ויסתיים בשאלה מאותו הסוג.
4.     הזמן המוקצב לשאלה: בשונה מהמבחן הרגיל, הזמן המוקצב לשאלה יכול להגיע לכפי שתיים ויותר מהמזן המוקצב לשאלה במבחן הרגיל.
חישוב הציון
מבחן בתנאים מותאמים, מתאים את השאלות לרמת הנבחן. השאלה הראשונה לא תהיה שאלה ברמה קלה, כפי שקורה במבחן רגיל, אלא ברמה בינונית. הצלחה בשאלה זו, תוביל לשאלה קשה יותר, ותשובה שגויה תגרור אחריה שאלה ברמה נמוכה יותר. הציון נקבע על פי רמת השאלות עליהן הנבחן ענה נכונה את המספר הגדול ביותר, ובנוסף, מספר התשובות הנכונות שנענו בסיכום כללי. טווח הציונים בבחינה המותאמת זהה לטווח הציונים בבחינה הרגילה, אך בניגוד למבחן הרגיל הוא אינו מחושב בהשוואה ליתר הנבחנים.
בירוקרטיה
יש לציין כי נבחן שקיבל הקלת במסגרת בית הספר לא בהכרח יקבל הקלות בפסיכומטרי. כדי לקבל הקלות במבחן הפסיכומטרי יש להמצא מתאים לכך על ידי ועדה מיוחדת של "המרכז הארצי לבחינות והערכה". כדי לקבל הקלות יש להגיש בקשה באמצעות טפסים אותם ניתן להוריד מהאתר של "המרכז הארצי", בצירוף איבחון עדכני. טרם הגשת הבקשה יש להרשם לבחינה, ומומלץ לעשות זאת מבעוד מועד, כיוון שיש לאסוף המון מסמכים ולחכות כחודש שלם עד לקבלת האישור המיוחל מהוועדה. בנוסף, חשוב לזכור שהבחינה בתנאים מותאמים מתקיימת בחודשים אפריל, יולי ודצמבר בלבד.
למה דווקא מור קורן?
במור קורן הדגש על יחס אישי גדול פי כמה מאשר בחברות אחרות. כל כיתה מכילה, בהתחייבות, לא יותר מעשרה תלמידים, ולרוב כ-6-7 תלמידים בלבד. כל תלמיד זוכה להכוונה אישית מהמדריך שבונה לו תוכנית לימודים פרטית המותאמת לו. יחס זה החשוב לכל תלמיד, הוא קריטי לנבחנים בתנאים מותאמים. בנוסף, אצל מור קורן תעשו סימולציות בזמנים מותאמים הכוללים הפסקות בין פרקי הבחינה וזמנים ארוכים יותר לזכאים לכך.
קורס פסיכומטרי  | מועדי הפסיכומטרי |  ציון הפסיכומטרי  |  הרשמה לפסיכומטרי