פסיכומטרי משולב

בבחינה הפסיכומטרית של "המרכז הארצי" ניתן להיבחן בכל אחת מחמשת השפות: עברית, ערבית, ספרדית, רוסית וצרפתית. מבחן פסיכומטרי משולב, מתקיים בשני מועדים בלבד במהלך השנה: פברואר ויולי. זהו מבחן המיועד לנבחנים ששפת האם שלהם היא אנגלית או ששפתם אינה עברית, אך גם לא אחת השפות שבהן ניתן להיבחן. הבחינה נועדה להקל על אותם נבחנים ששפת האם שלהם אנגלית, ולכן היא כתובה בעברית ואנגלית, כך שבכל צמד עמודים מופיע בדף הימני בבחינה נוסח השאלות בשפה העברית ובצד השמאלי יופיע תרגום מדויק של כל השאלות והתשובות בשפה האנגלית. צורה זו מאפשרת לנבחן לבחור, לפי מה שנוח לו, באיזו שפה לקרוא את הבחינה כולה או כל חלק ממנה. כך הנבחן יוכל למשל את הפרקים המילוליים לקרוא בשפה העברית ואת הפרקים הכמותיים בשפה האנגלית. מעבר לכך, סיוע נוסף בנוסח הבחינה ניתן בכך שמילים נבחרות בעברית מקבלות בתחתית העמוד פירוש בשפות נוספות כמו: ספרדית, גרמנית, איטלקית, רומנית, הונגרית, אמהרית ורוסית.
תלמיד הבוחר להיבחן בפסיכומטרי משולב נדרש לשליטה מוחלטת בשפה האנגלית ואוצר מילים נרחב מאוד. כך תלמיד שרמתו בשפה האנגלית גבוהה מרמתו בעברית יכול להיבחן מבלי שייפגע עקב פערי השפה. בנוסף, תלמידים שאין בחינה בשפתם יכולים להיבחן בבחינה זו ולהיעזר בפירושים המופיעים בתחתית העמוד למילים הקשות בעברית, וכך לא ייפגעו.
מבנה הבחינה
מבנה הבחינה דומה מאוד למבחו הרגיל בעברית. גם המבחן המשולב, כמו המבחן בעברית, מורכב מתשעה פרקים, עם חלוקת זמנים בדיוק כשל המבחן המקורי. פרקי האנגלית במבחן פסיכומטרי משולב זהים לחלוטין לפרקים בבחינה בעברית. בנוגע לפרק החיבור הפותח את הבחינה, כל תלמיד רשאי כראות עיניו לבחור באיזו שפה לכתוב אותו, עברית או אנגלית. לגבי הפרקים הכמותיים והמילוליים, כפי שאמרנו הם מתורגמים במלואם לשפה האנגלית. השאלות בפרקים הכמותיים זהות לשאלות שבפסיכומטרי בעברית. בפרקים המילוליים קיימים מספר קטן של הבדלים בין מבחן פסיכומטרי משולב למבחן פסיכומטרי רגיל. פרק מילולי בבחינה המשולבת מורכב מעשרים שאלות (לעומת 23 בבחינה הרגילה) המחולקות ל: 6 שאלות אנלוגיות, 9 שאלות הבנה והסקה, 5 שאלות הבנת הנקרא.
 
מבחן יע”ל
כל אחד מהנבחנים במבחן פסיכומטרי בשפה זרה או במבחן המשולב, חייב לעבור לאחר הבחינה מבחן בשפה העברית. מבחן זה נקרא מבחן יע"ל. המבחן מכיל שני חלקים: הראשון מורכב משאלות אמריקאיות ודומה מאוד במבנהו לפרק האנגלית. הוא מכיל שאלות של השלמת משפטים כאשר בכל שאלה חסרה מילה אחת, ניסוח מחדש בעברית והבנת הנקרא בעברית. כל השאלות בחלק זה הן ברמה בסיסית של השפה העברית. בחלק השני של יש לכתוב חיבור. מטרת המבחן היא לקבוע את רמת הנבחן בשפה העברית. הציון במבחן לא משפיע כלל על ציון הפסיכומטרי, והוא מדווח בנפרד.
הרשמה לבחינה
את ערכת ההרשמה לבחינה ניתן לרכוש בחנויות הספרים. בערכת ההרשמה ישנה חוברת הסברים ובחינה משולבת לדוגמא. בנוסף, מומלץ להזמין מאתר "המרכז הארצי" אוגדן מבחנים משולבים לתרגול נוסף. 
חשוב לציין שהבחינה המשולבת לא נערכת בכל רחבי הארץ וכפי שכבר ציינו היא מתקיימת רק במועדים פברואר ויולי. תלמיד המעוניין להיבחן בבחינה זו צריך לקחת בחשבון שייתכן וישובץ לבחינה במקום המרוחק מהאזור בו ביקש להיבחן.
קורס ההכנה לפסיכומטרי של מור קורן הוא קורס הכנה לבחינה הפסיכומטרית בעברית, אך הוא מספק מענה גם לתלמידים שנבחנים בבחינה המשולבת. בקורס אנו בונים תוכנית אישית לכל תלמיד אשר ניגש למבחן. תוכנית זאת, כוללת הכוונה אישית המותאמת לצרכים של כל תלמיד. וכך, גם תלמיד הנבחן במבחן המשולב יוכל ליהנות מתכנית אישית ייחודית. כפי שצוין, המבחן המשולב זהה כמעט לחלוטין למבחן בעברית והכלים אותם תקבלו במהלך הקורס יסייעו לכם באותה המידה גם למבחן המשולב.

קורס פסיכומטרי  | מועדי הפסיכומטרי |  ציון הפסיכומטרי  |  הרשמה לפסיכומטרי