פסיכומטרי מידע כללי

מידע כללי וחשוב על פסיכומטרי

 
מטרת המבחן הפסיכומטרי היא למיין את הנבחנים לחוגים השונים במוסדות האקדמיות. המבחן אינו בודק אינטליגנציה, אלא רק ממיין את המועמדים לתואר ראשון דרך ניבוי סיכויי ההצלחה שלהם בלימודים האקדמיים. הגוף במארגן את המבחן הוא "המרכז הארצי לבחינות והערכה, שהוקם בשנת 1981 על מנת לטפל בבחינות הכניסה של המועמדים לאוניברסיטאות.

מבנה הבחינה
הבחינה בנויה מתשעה פרקים ובודקת את יכולותיו של הנבחן בארבעה תחומים - חיבור, כמותי, מילולי ואנגלית. בפרק הראשון, המשתייך לתחום המילולי ומהווה 25% ממנו, ישנה מטלת כתיבה שבה על התלמיד לכתוב חיבור. שמונת הפרקים האחרים הם פרקים העוסקים בשלושת תחומי הבחינה ומורכבים משאלות אמריקאיות שבהן עליכם לבחור באפשרות הנכונה מתוך ארבע. בנוסף, הבחינה בודקת עבודה בלחץ זמן ושמירה על ריכוז לאורך זמן רב. משך הבחינה הוא שלוש שעות ועשר דקות, ללא הפסקות בין פרקי הבחינה השונים.

שניים מהפרקים במבנה של "המבחן האמריקאי" הם "פרקי פיילוט" שאינם נלקחים בחשבון ובעצם לא משפיעים על הציון, אך לא ניתן לדעת איזה פרק הוא פרק פיילוט. פרקי הפיילוט יכולים להיות כל שילוב של נושאים מתוך השלושה עליהם אתם נבחנים: כמותי ומילולי, מילולי ואנגלית וכו'. כפי שאמרנו, פרקים אלו לא משפיעים כלל על הציון, והוא נקבע אך ורק על פי פרק החיבור ושני פרקים נוספים מכל תחום. "פרקי הפיילוט" הם פרקים שנועדו לבדיקות שהמרכז הארצי עושה לשם תקנון הציון, ולבדוק התאמת שאלות חדשות לבחינה. חשוב לזכור שבמהלך הבחינה, אין לכם אפשרות לדעת מהם פרקי הפיילוט ולכן עליכם להתייחס לכל אחד מהפרקים כאילו הוא פרק רגיל שישפיע על ציונכם.
מידע כללי על פסיכומטרי

בכל אחד מהפרקים השאלות מסודרות לפי רמת קושי עולה (השאלה הראשונה בפרק היא הקלה ביותר בעוד האחרונה תהיה הקשה ביותר), מלבד שאלות הבנת הנקרא המסודרות לפי סדר הופעת השאלות בקטע עצמו, ללא שום קשר לרמת הקושי שלהן.


מידע על הקורס הפסיכומטרי | מועדי הפסיכומטרי | ציון הפסיכומטרי הרשמה לפסיכומטרי | קורס פסיכומטרי